Procedura testowa WLTP

Procedura testowa WLTP (Worldwide Harmonised Light Duty Test Procedure – światowa jednolita procedura testowa dla lekkich samochodów użytkowych) zastąpiła cykl NEDC. Intencją przy przechodzeniu na nowy cykl testowy było przybliżenie wartości emisji spalin i zużycia paliwa do wartości uzyskiwanych w rzeczywistej eksploatacji. Procedura przewiduje zmieniony cykl jazdy i dokładnie określone warunki przeprowadzania testu, dzięki czemu wyniki uzyskiwane na całym świecie będą porównywalne. W przyszłości WLTP będzie stanowiło podstawę dla określania norm emisji spalin Euro. Od 1 września 2017 wartości emisji spalin i zużycia paliwa wszystkich nowych wprowadzanych na rynek silników i modeli muszą być określane wg WLTP. Od 1 września 2018 roku wartości emisji i spalania wszystkich nowych samochodów będą wartościami określonymi zgodnie z WLTP.

Patrz też:
NEFZ
RDE

WLTP

Poszycie podwozia

Zamiast klasycznej osłony podwozia, Volkswagen coraz częściej stosuje poszycie z tworzywa sztucznego. Chroni ono skutecznie podwozie przed uderzeniami kamieni, jest lżejsze, można je wykonać z materiałów odzyskanych w recyklingu i poddać recyklingowi, jest zatem bardziej przyjazne dla środowiska. 

Ponadto poszycie podwozia poprawia aerodynamikę samochodu – zmniejsza się opór powietrza, dzięki czemu również spalanie  jest mniejsze.

Patrz też:
Recykling

VW Tiguan z poszyciem podwozia, widok od przodu

Przełączenie na obieg zamknięty, automatyczne

Czujnik jakości powietrza jest w Volkswagenach elementem składowym automatycznej klimatyzacji Climatronic. Jego zadaniem jest stwierdzanie obecności substancji szkodliwych w powietrzu na zewnątrz, występujących w formie gazów ulegających utlenianiu (na przykład tlenek węgla (CO), węglowodory (pary benzolu lub benzyny) lub inne, nie spalone w pełni składniki paliw) lub redukcji (na przykład tleniki azotu NOx). 

Przy złej jakości powietrza, na przykład w korku lub w tunelu, układ sterowania przełącza Climatronic na obieg zamknięty unikając w ten sposób przedostawania się do wnętrza zanieczyszczonego powietrza.

Patrz też:
Klimatyzacja

Panel sterowania klimatyzacją VW Tiguan

Pałąki przeciwkapotażowe

Aktywny system pałąków przeciwkapotażowych dba o bezpieczeństwo pasażerów w razie dachowania.

System składa się z dwóch kaset zamocowanych w sześciu punktach w podwójnej tylnej ścianie bagażnika. Dzięki specjalnemu profilowi i stabilnemu mocowaniu, pałąki przeciwkapotażowe mogą przenosić znacznie większe siły niż znane dotychczas systemy. Gdy czujniki zderzeniowe rozpoznają niebezpieczeństwo dachowania lub zderzenia (czołowego, od tyłu i od boku), sterownik poduszek powietrznych uruchamia system pałąków przeciwkapotażowych.

Zwolnienie blokad powoduje wysunięcie się pałąków o maksymalnie 265 mm w czasie 0,25 sekundy. Po wysunięciu pałąki są blokowane w pozycji końcowej. Razem z ekstremalnie sztywną ramą przedniej szyby chronią pasażerów na wszystkich czterech miejscach siedzących. Jeżeli składany dach jest zamknięty, pałąki dosuwają się do podsufitki. Jeśli nie dojdzie do dachowania,  można wsunąć pałąki ręcznie, co ogranicza koszty naprawy.

Pasy bezpieczeństwa

Istotnym elementem chroniącym pasażerów są trzypunktowe pasy bezpieczeństwa. Zadaniem pasa jest unieruchomienie pasażera w fotelu w razie wypadku, aby jego ciało było wyhamowywane w miarę możliwości równomiernie z kabiną pasażerską i nie było narażone na niekontrolowane działanie zbyt dużych sił. Automatyczny zwijacz umożliwia łatwe rozwinięcie pasa przy zapinaniu i zapewnia maksymalny komfort przy różnym wzroście pasażerów. Napinacze kompensują luzy pasa, napinając go w razie zderzenia, by możliwie ciasno przylegał do ciała. Ogranicznik naprężenia pasów zmniejsza maksymalną siłę napięcia i minimalizuje ryzyko obrażeń górnej części tułowia. Działanie pasów, szczególnie w odniesieniu do osób siedzących z przodu, uzupełniają napinacze pasów i poduszki powietrzne.

Patrz też:
Czołowe poduszki powietrzne
Ogranicznik naprężenia pasów
Napinacz pasów bezpieczeństwa
System poduszek powietrznych i pasów bezpieczeństwa

Pas bezpieczeństwa w VW Tiguanie

Panoramiczny unoszony/rozsuwany dach

Panoramiczny unoszony/rozsuwany dach to udoskonalony panoramiczny dach rozsuwany (PSD). Dach składa się z co najmniej dwóch elementów szklanych. Przednia część posiada funkcję elektrycznego unoszenia i rozsuwania – można ją unieść i częściowo lub całkowicie otworzyć. Przy przesuwaniu przedni element w całości nasuwa się na tylną część. Tylny element szklany jest stały i nie otwiera się.

Panoramiczny unoszony/rozsuwany dach posiada elektryczną roletę przesłaniającą całą przeszkloną powierzchnię.

Podsufitka z panoramicznym dachem w VW ID.3

Program jazdy Offroad

Program jazdy Offroad obejmuje między innymi asystenta zjazdu ze wzniesienia, funkcję ruszania w trudnym terenie, odpowiednio dopasowaną charakterystykę pedału przyspieszenia oraz system ABS zoptymalizowany pod kątem jazdy terenowej. Dzięki temu po wciśnięciu przycisku będziesz miał lepszą kontrolę nad samochodem w każdym terenie.

Konsola środkowa VW T-Roca z fokusem na program jazdy Offroad

Podparcie odcinka lędźwiowego kręgosłupa

Podparcie odcinka lędźwiowego dba o optymalną pozycję siedzącą. Przede wszystkim na długich trasach mięśnie pleców mogą się zmęczyć od napięcia. Podparcie odcinka lędźwiowego kręgosłupa odciąża go i zapobiega ewentualnemu bólowi z powodu niewłaściwej pozycji siedzącej i skurczów mięśni.

Patrz też:
Funkcja masażu (siedzenia)

Siedzenie z podparciem odcinka lędźwiowego kręgosłupa w VW Tiguan

Pojazdy z napędem na gaz ziemny

Z oznaczeniem TGI (i eco up!) Volkswagen oferuje samochody z napędem na gaz ziemny.
Wszystkie silniki są zoptymalizowane do pracy z tym paliwem. Pozwala to obniżyć zużycie i ma pozytywny wpływ na emisje spalin. Zbiorniki gazu są umieszczone pod podłogą i tylko w niewielkim stopniu ograniczają możliwości wykorzystania kabiny pasażerskiej i bagażnika.

Patrz też:
Gaz ziemny
TGI
CNG (Compressed Natural Gas)

Przekładnia dwusprzęgłowa DSG

Przekładnie dwusprzęgłowe składają się z dwóch niezależnych przekładni. Przez podwójne sprzęgło obie przekładnie są na przemian łączone z silnikiem przez dwa wałki napędzające, w zależności od biegu. Przy automatycznej zmianie przełożenia następuje ono bez przerwania siły ciągu.
Przekładnia dwusprzęgłowa DSG dysponuje dwoma programami jazdy: normalnym i sportowym. W trybie sportowym DSG później zmienia bieg na wyższy i w razie potrzeby wcześniej przechodzi na niższy. Biegi można zmieniać również manualnie. Szczególnie sportowo można zmieniać przełożenia łopatkami przy kierownicy wielofunkcyjnej. Jednak sprzęganie następuje zawsze w pełni automatycznie. Sześciobiegowa DSG przeznaczona jest dla mocniejszych silników i momentów obrotowych ponad 250 Nm. Podwójne sprzęgło składa się z dwóch sprzęgieł wielotarczowych pracujących w kąpieli olejowej.

Siedmiobiegowa DSG występuje w dwóch wariantach:

  • dla mniejszych silników: maksymalny moment obrotowy wynosi 250 Nm, tutaj stosowane jest sprzęgło suche
  • dla silników z wyższymi obciążeniami: maksymalny moment obrotowy 600 Nm, DSG jest przystosowana do wysokich momentów obrotowych
Wnętrze VW Golfa, detal: DSG na konsoli środkowej

Pojazdy z napędem CNG

Z oznaczeniem TGI (i eco up!) Volkswagen oferuje samochody z napędem na gaz ziemny. Wszystkie silniki są zoptymalizowane do pracy z tym paliwem. Pozwala to obniżyć zużycie i ma pozytywny wpływ na emisje spalin. Zbiorniki gazu są umieszczone pod podłogą i tylko w niewielkim stopniu ograniczają możliwości wykorzystania kabiny pasażerskiej i bagażnika.

5. eco up! – zużycie paliwa (CNG), kg/100 km: w cyklu miejskim 3,7 - 3,6 / w cyklu pozamiejskim 2,6 / w cyklu mieszanym 3,0 - 2,9; emisja CO2 w cyklu mieszanym, g/km: 82 - 81; klasa efektywności: A, A+
4. Golf TGI – zużycie paliwa (CNG), kg/100 km: w cyklu miejskim 4,8 – 4,4 / w cyklu pozamiejskim 3,1 – 3,0 / w cyklu mieszanym 3,6 – 3,5; emisja CO2 w cyklu mieszanym (CNG), g/km: 98 - 95; zużycie paliwa (benzyna), l/100 km: w cyklu miejskim 7,3 – 6,6 / w cyklu pozamiejskim 4,6 / w cyklu mieszanym 5,6 – 5,3; emisja CO2 w cyklu mieszanym (benzyna), g/km: 127 - 122; klasay efektywności: A, A+
6. Polo TGI – zużycie paliwa (CNG), kg/100 km: w cyklu miejskim 4,4-4,1 / w cyklu pozamiejskim 2,9-2,7 / w cyklu mieszanym 3,4-3,2; emisja CO2 w cyklu mieszanym (CNG), g/km: 93-88; klasa efektywności: A+

Patrz też:
CNG (Compressed Natural Gas)
Samochody TGI z napędem na gaz ziemny

Przełączniki zmiany przełożenia

Pięcio- lub sześciostopniowa przekładnia automatyczna Tiptronic ma wszystkie zalety i właściwości techniczne automatycznej skrzyni biegów. Po przełączeniu dźwigni selekcyjnej na ścieżkę Tiptronic, możliwa jest manualna ingerencja w pracę automatycznej przekładni. Przesunięcie gałki dźwigni selekcyjnej do przodu zmienia bieg na wyższy, do tyłu – na niższy. Biegi można zmieniać także przełącznikami na kierownicy.

Tiptronic oferuje komfort automatycznej skrzyni biegów połączony z przyjemnością sportowej jazdy, jaką daje manualna przekładnia. Bezpieczeństwo przy wyprzedzaniu zapewnia automatyczne przełączenie na wyższy bieg przy osiągnięciu granicznej prędkości obrotowej. Możliwa jest także redukcja biegu i hamowanie silnikiem przed zakrętem lub przy zjeżdżaniu ze wzniesienia.

Przełącznik zmiany przełożenia w VW

Proaktywny system ochrony pasażerów PreCrash

Proaktywny system ochrony pasażerów PreCrash rejestruje przy użyciu czujników ESC i systemu obserwacji otoczenia Front Assist krytyczne sytuacje ze zwiększonym prawdopodobieństwem wypadku.

Jeżeli system rozpozna taką sytuację, przygotuje pasażerów i samochód na ewentualny wypadek: przednie pasy bezpieczeństwa zostaną napięte, a otwarte okna i rozsuwany dach zamkną się prawie całkowicie.

Gdy przywrócony zostanie normalny stan jazdy i samochód ustabilizuje się, zwolni się napięcie pasów, a okna i dach będzie można przywrócić do pozycji wyjściowej.

Widok Volkswagena od góry, strzałki pokazują funkcje pro aktywnego systemu ochrony pasażerów PreCrash

Progresywny układ kierowniczy

Progresywny układ kierowniczy ułatwia kierowcy prowadzenie auta. W porównaniu z konwencjonalnym układem kierowniczym, na wykonanie pełnego skrętu potrzebnych jest mniej obrotów kierownicy. Progresywny stosunek przełożenia zmniejsza np. siły potrzebne do skrętów przy parkowaniu. Ponadto progresywny układ kierowniczy zapewnia zoptymalizowane, bardziej bezpośrednie i kontrolowane reakcje poprawiające komfort codziennego użytkowania i zwiększające dynamikę przy pokonywaniu krętych dróg.

Schematyczna prezentacja sposobu działania progresywnego układu kierowniczego