Wszystko, co warto wiedzieć o akumulatorze
Akumulator odgrywa kluczową rolę w aucie. Z prądu korzysta w końcu wiele jego układów, m.in. systemy bezpieczeństwa i komfortu. Bez niego nie odpalimy też silnika. Iwona, reportażystka ślubna, przy okazji sesji, którą przeprowadziła w poznańskim City Parku, postanowiła odwiedzić zaprzyjaźnionego mechanika Sebastiana w Autoryzowanym Serwisie Volkswagena. Wybiera się do niego, żeby ocenić stan akumulatora w swoim Golfie z rynku wtórnego, który był niedawno podładowywany prostownikiem. Iwona nie ma pewności, czy domowe uzupełnianie energii jest wystarczające.
Iwona uniknęła kłopotliwego „odpalania na kable”.
Po udanej sesji ślubnej, którą przeprowadziła dla swoich klientów w Poznaniu, odwiedziła Sebastiana – mechanika marki Volkswagen. Iwona zanim zajmie się obróbką zdjęć w domu, usłyszy diagnozę: akumulator w jej Golfie nadaje się jedynie do wymienienia. Jeszcze zanim zostanie zamontowany nowy, będzie mogła zadać kilka intrygujących ją pytań. Dowie się m.in., jakie objawy ze strony akumulatora powinny zwrócić jej uwagę w przyszłości, za co odpowiada akumulator w samochodzie oraz jakie skutki może przynieść jego niesprawność.
Podczas wizyty w serwisie okazało się, że podładowywanie akumulatora jest jedynie czasowym przedłużeniem jego żywotności. W przypadku Volkswagena Golfa Iwony nadawał się już tylko do wymiany. Symptomy wskazujące na konieczność jej przeprowadzenia można podzielić na zewnętrzne (nietypowe wybrzuszenia na obudowie, śniedź pokrywająca klemy) oraz wewnętrzne (poziom niedoładowania). Kondycję akumulatora warto zatem weryfikować przy okazji każdego przeglądu okresowego samochodu – kontrola wzrokowa i odczyt napięcia za pomocą woltomierza przez specjalistę stanowią podstawową profilaktykę, aby w porę wykryć zbliżającą się usterkę.