Wybieramy samochód do firmy
Samochód firmowy to jednocześnie jedno z niezbędnych narzędzi pracy oraz wizytówka przedsiębiorcy. Istotnym czynnikiem, który wpływa na proces zakupu takiego pojazdu, są koszty związane z całkowitą eksploatacją samochodu. Sprawdź, na co zwrócić uwagę wybierając samochód firmowy, jak korzystnie sfinansować zakup, a także jak ubezpieczyć nowy pojazd.
Czym jest TCO - total cost of ownership?
TCO to jeden z najważniejszych czynników branych pod uwagę przez osoby zarządzające flotami samochodów firmowych. Nazwa TCO pochodzi od skrótu angielskich słów total cost of ownership, co w wolnym tłumaczeniu oznacza całkowity koszt posiadania i użytkowania pojazdów. Skorzystanie z tego narzędzia ułatwia podjęcie korzystnych decyzji zakupowych dotyczących m.in aut flotowych. TCO znajduje zastosowanie także w przypadku zakupu jednego lub kilku samochodów firmowych. Dlatego coraz częściej sięgają po to narzędzie właściciele małych firm i mikroprzedsiębiorstw.
Ogólna definicja TCO to całkowity koszt pozyskania, instalowania, użytkowania, utrzymania i ostatecznie pozbycia się aktywów w firmie w ciągu określonego czasu. Innymi słowy, jest to ogół wydatków, jakie przedsiębiorstwo musi ponieść podczas całego okresu eksploatacji pojazdu. Analiza TCO powinna brać pod uwagę wartość początkową samochodu, okres eksploatacji oraz przewidywany przebieg. Zważywszy na te okoliczności, narzędzie pomaga także podjąć decyzje dotyczące optymalnego okresu wymiany samochodu firmowego na nowy.
Jedna z metod obliczania TCO polega na zsumowaniu wszystkich kosztów pośrednich i bezpośrednich związanych z samochodem firmowym. Za koszty pośrednie uważa się wydatki związane z administracją floty. Z kolei koszty bezpośrednie to finansowanie zakupu, paliwo, ubezpieczenie, utrata wartości, a także czynności serwisowe i wymiana opon. Inna metodologia dzieli koszty na finansowe (takie jak zakup, wartość końcowa i oprocentowanie) oraz na wydatki serwisowe i poniesione na utrzymanie pojazdu. Niezależnie od stosowanej metodologii, ostateczna suma kosztów związanych z utratą wartości i wydatkami na paliwo i płyny eksploatacyjne wynosi zazwyczaj ⅔ całkowitej sumy nakładów. Pozostałe ⅓ kwoty wydatków stanowią najczęściej koszty związane z serwisowaniem i ubezpieczeniem samochodu.
Na co zwrócić uwagę wybierając
samochód firmowy?
Nabycie samochodu firmowego może wydawać się skomplikowanym zadaniem. W końcu z tą decyzją wiąże się zaangażowanie znacznych środków finansowych. Przed dokonaniem wyboru konkretnej marki i modelu warto zwrócić m.in. uwagę na następujące czynniki:
- wielkość i rodzaj nadwozia,
- rodzaj silnika,
- niezawodność,
- wizerunek marki,
- zużycie paliwa,
- warunki gwarancji producenta,
- częstotliwość przeglądów,
- utratę wartości.
Jakie modele najlepiej sprawdzają się jako samochody firmowe?
Warto ustalić, jakie będzie główne przeznaczenie samochodu firmowego. Jeśli szukasz auta dla przedstawiciela handlowego, który będzie pokonywał znaczne przebiegi, dobrym wyborem będzie nowoczesny i uniwersalny kompakt z ekonomicznym silnikiem wysokoprężnym, taki jak np. Volkswagen Golf. Z kolei dla handlowców dostarczających np. towary lub ich próbki lepszym rozwiązaniem może okazać się Golf Variant.
Jeśli Ty lub Twoi pracownicy pokonujecie mniejsze przebiegi i często jeździcie w ruchu miejskim, warto zwrócić uwagę na samochód osobowy Polo oraz crossover T-Cross i miejski SUV T-Roc. Wszystkie ze wspomnianych modeli odznaczają się nowoczesną stylistyką i przestronnymi wnętrzami. W codziennej eksploatacji doskonale sprawdzają się silniki benzynowe TSI. Nawet najmniejsza turbodoładowana jednostka o pojemności skokowej 1,0l zapewnia bardzo dobrą dynamikę, która sprawdza się nie tylko w mieście, lecz również na dalszych trasach.
Kadra menadżerska oraz właściciele firm często wybierają samochody klasy średniej, wyższej lub większe SUV-y. Popularnym wyborem tej grupy kierowców jest uniwersalny i nowoczesny Passat Variant oferowany z silnikami wysokoprężnymi, benzynowymi oraz z napędem hybrydowym. Z kolei elegancki Arteon o sportowej stylistyce pozwala zwrócić na siebie uwagę. Zwolennicy SUV-ów mogą natomiast wybierać pomiędzy najnowszą odsłoną Tiguana oraz luksusowym Touaregiem, który występuje także w sportowej wersji R o łącznej mocy układu hybrydowego ponad 460 km.
Da się zauważyć, że coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na samochód firmowy w wersji elektrycznej, który w innowacyjny sposób łączy ekologię, niskie koszty eksploatacji i doskonałe osiągi.
Dlaczego warto wybrać
markę Volkswagen?
Bezawaryjność nowych modeli Volkswagena potwierdza m.in. wynik długodystansowego testu modelu T-Cross przeprowadzonego przez magazyn Auto Świat. Samochód bezproblemowo pokonał dystans 100 tys. km i zajął zaszczytne drugie miejsce w całkowitym rankingu testów długodystansowych. Wysoką ocenę w podobnym teście osiągnął też Volkswagen Tiguan. Niezawodność popularnych modeli Volkswagena wpływa na niższą utratę wartości samochodu w porównaniu do wielu konkurencyjnych marek.
Finansowanie zakupu samochodu firmowego
Zakup samochodu firmowego możesz sfinansować na kilka sposobów. Jednym z rozwiązań jest zakup nowego auta za gotówkę. Pomimo że jest to najprostszy sposób, to wiąże się z angażowaniem znacznej kwoty własnych środków finansowych. Ponadto zakup gotówkowy w większości przypadków rozliczany jest w firmie na podstawie odpisów amortyzacyjnych. Czas całkowitego rozliczenia kosztu zakupu nowego auta zajmuje więc aż 60 miesięcy. Korzystając z nowoczesnych rozwiązań finansowych, możesz znacznie szybciej rozliczyć koszty związane z zakupem nowego Volkswagena. Sprawdź, czym charakteryzują się wszystkie z dostępnych form finansowania.
Kredyt klasyczny
Kredyt klasyczny to popularna forma finansowania wśród przedsiębiorców, którzy planują dalsze użytkowanie samochodu po zakończeniu umowy. Rozwiązanie to charakteryzuje się niskimi kosztami finansowania i możliwością długiego okresu finansowania aż do 5 lat. Wymagane jest wniesienie opłaty początkowej wynoszącej od 30 do 50% wartości nowego samochodu.
Wybierając klasyczny kredyt samochodowy, możesz zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu odsetki finansowania oraz dokonywać odpisów amortyzacyjnych. Po spłaceniu ostatniej raty samochód przechodzi na Twoją własność, więc w przypadku tego produktu nie jest wymagane wskazanie prognozowanego przebiegu.
Kredyt jak abonament
Kredyt samochodowy jak abonament dla firm, charakteryzuje się niskimi ratami, ponieważ w trakcie umowy spłacasz jedynie prognozowaną utratę wartości auta. Rozwiązanie to jest także chętnie wybierane przez firmy, które nie chcą angażować znacznych środków. Wybierając kredyt jak abonament, możesz nabyć nowy samochód firmowy nawet bez wpłaty własnej.
Wysokość miesięcznych rat kredytu jak abonament zależy od okresu trwania umowy (od 2 do 4 lat), wysokości wniesionej opłaty początkowej oraz planowanego rocznego przebiegu (zazwyczaj od 10 do 40 tys. km). Po zakończeniu umowy możesz zwrócić samochód do salonu i rozpocząć nową umowę lub wpłacić pozostałą wartość pojazdu jednorazowo bądź w ratach. Wtedy samochód przechodzi na własność Twojej firmy i możesz go dalej użytkować.
Leasing klasyczny
Leasing stanowi popularny wybór wśród przedsiębiorców. Rozwiązanie to cechuje się możliwością zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu nawet wszystkich wydatków związanych z zakupem pojazdu i jego finansowaniem. W okresie trwania leasingu spłacana jest cała wartość pojazdu, a wysokość rat zależy od kwoty wpłaty własnej (zmiana 0-45% wartości auta), wysokości kwoty wykupu (od 1 do 35%) oraz długości trwania umowy.
W przypadku klasycznego leasingu należność można rozłożyć na długi okres, który może wynosić nawet do 60 miesięcy. W trakcie trwania umowy samochód stanowi własność leasingodawcy. Dopiero po wniesieniu ostatniej raty, czyli tzw. wykupu auta, leasingobiorca staje się właścicielem auta i może dalej eksploatować samochód firmowy już bez ponoszenia miesięcznych opłat.
Leasing jak abonament
Leasing jak abonament to rozwiązanie finansowe pozwalające spłacać jedynie prognozowaną utratę wartości w trakcie trwania umowy. Dzięki temu miesięczne raty są znacznie niższe w porównaniu do klasycznego leasingu, co pozwala np. na wybór lepiej wyposażonego modelu Volkswagena. Wpłata własna w leasingu jak abonament nie jest wymagana. Niektórzy klienci decydują się jednak na wniesienie opłaty np. w celu obniżenia wysokości rat. Maksymalna wysokość wpłaty początkowej wynosi 30% wartości samochodu.
Wysokość rat leasingu jak abonament zależy od długości umowy (od 2 do 4 lat), wysokości wkładu własnego (od 0 do 30%) oraz prognozowanego przebiegu rocznego (od 10 do 40 tys. km). Gdy umowa dobiegnie końca, możesz wpłacić jednorazowo pozostałą wartość samochodu lub zwrócić auto do salonu i zawrzeć nową umowę leasingu jak abonament.
Najem
Najem to wygodne rozwiązanie, które nie wymaga angażowania znacznych środków finansowych z firmowej kasy. Podobnie, jak ma to miejsce w leasingu jak abonament, także najem nie wymaga wniesienia opłaty początkowej. Kolejnym podobieństwem jest wskazanie średniorocznego przebiegu, jaki pokona samochód firmowy w trakcie trwania umowy. Po jej zakończeniu auto trafia z powrotem do salonu, a przedsiębiorca może zdecydować się na wybór kolejnego nowego Volkswagena. Wybierając najem, możesz zamieniać samochód na nowy model nawet co rok.
Tym, co wyróżnia najem, jest zakres usług zawartych w finansowaniu. W ramach stałej miesięcznej opłaty otrzymujesz także ubezpieczenie samochodu, assistance, usługi serwisowe, obsługę ewentualnych szkód komunikacyjnych oraz samochód zastępczy. Za dodatkową opłatą możesz także skorzystać z sezonowej wymiany opon.
Jak korzystnie ubezpieczyć
samochód firmowy?
Kupując nowy samochód, możesz skorzystać z oferty ubezpieczeniowej w ramach Volkswagen Financial Services. Tym sposobem łatwo wykupisz pakiet ubezpieczeń składający się z obowiązkowej polisy OC, autocasco (AC) oraz ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW). Korzystając z finansowania w celu zakupu nowego Volkswagena, warto wybrać polisę GAP, która ochroni Cię przed skutkami ewentualnych szkód całkowitych na pojeździe, takich jak kradzież lub poważny wypadek. W takich przypadkach ubezpieczenie pokrywa różnicę pomiędzy wartością samochodu a kwotą wynikającą z pozostałych rat finansowania.
Kompleksowe rozwiązania ubezpieczeniowe niosą wiele korzyści, począwszy od specjalnych warunków finansowych. Składkę możesz opłacić gotówką podczas odbioru nowego Volkswagena lub włączyć należność do rat finansowania.
Dlaczego warto ubezpieczyć samochód
firmowy w salonie Volkswagena?
Polisy ubezpieczeniowe oferowane w salonach Volkswagena zapewniają najwyższą jakość napraw w przypadku wystąpienia szkód komunikacyjnych. Wszystkie czynności wykonywane są w autoryzowanych stacjach obsługi przez doświadczonych mechaników. Do każdej naprawy pojazdu używane są tylko i wyłącznie nowe i oryginalne części zamienne. Dzięki temu Twój samochód zostanie profesjonalnie przywrócony do pełnej sprawności. Sieć serwisowa Volkswagena składa się z wielu placówek na terenie całej Polski, a proces likwidacji szkody przebiega z pominięciem ubezpieczalni sprawcy. To wszystko sprawia, że naprawa Twojego samochodu przebiegnie w fachowy i wygodny sposób.
Kupując polisę ubezpieczeniową za pośrednictwem sprzedawcy Volkswagena, możesz łatwo rozszerzyć jej zakres np. o wariant assistance z wysokim limitem holowania na terenie całej Europy. Ponadto możesz także wybrać dodatkowe polisy, np. ubezpieczenia szyb, bagażu lub od utraty zniżek w przypadku wystąpienia szkody komunikacyjnej z Twojej winy. Kompleksowa oferta ubezpieczeniowa Volkswagena zapewnia pełną ochronę Twojego nowego samochodu podczas całego okresu eksploatacji.
Sprawdź modele dostępne od ręki
Źródła:
https://www.vwfs.pl/klienci-biznesowi/finansowanie-samochodu-nowego.html
https://www.vwfs.pl/klienci-biznesowi/finansowanie-samochodu-nowego/leasing-klasyczny.html
https://www.vwfs.pl/klienci-biznesowi/finansowanie-samochodu-nowego/leasing-jak-abonament.html
https://www.vwfs.pl/klienci-biznesowi/finansowanie-samochodu-nowego/kredyt-klasyczny.html
https://www.vwfs.pl/klienci-biznesowi/finansowanie-samochodu-nowego/kredyt-jak-abonament.html
https://www.vwfs.pl/klienci-biznesowi/finansowanie-samochodu-nowego/najem-dla-przedsiebiorcow.html
https://www.vwfs.pl/klienci-biznesowi/ubezpieczenia.html
https://www.auto-swiat.pl/uzywane/co-warto-kupic/raport-jakosci-2023-te-auta-psuja-sie-czesciej-niz-kiedys-tego-sie-nie-spodziewalismy/29qjpzs