Droga przez las
Samochody hybrydowe

Czy warto kupić hybrydę? Zalety i wady

Samochody hybrydowe to pojazdy z dwoma silnikami, które wyróżniają się dużą oszczędnością i dbaniem o środowisko, zwłaszcza podczas jazdy po mieście. Zastanawiasz się nad zakupem auta z napędem hybrydowym? Z tego artykułu dowiesz się, czy warto kupić hybrydę, poznasz jej zalety i wady oraz sprawdzisz, który rodzaj hybrydy jest dla Ciebie!

Samochód hybrydowy – definicja

Auta hybrydowe to pojazdy z dwoma silnikami – elektrycznym oraz spalinowym (zazwyczaj jest to silnik benzynowy). W połączeniu powstaje napęd hybrydowy, którego głównym celem jest mniejsze zużycie paliwa, lepsza wydajność oraz niższa emisja spalin, w porównaniu do tradycyjnych pojazdów spalinowych.

Auta hybrydowe dzielą się na trzy typy, w zależności od wykorzystania silnika elektrycznego oraz możliwości ładowania akumulatorów:

  • Full Hybrid (HEV – Full Hybrid Electric Vehicle) – mogą działać w trybie elektrycznym na krótkich dystansach, a akumulatory ładują się podczas jazdy (rekuperacja i silnik spalinowy).
  • Plug-in Hybrid (PHEV - Plug-in Hybrid Electric Vehicle) – są wyposażone w większe akumulatory, które można ładować z zewnętrznego źródła ładowania. Mają dłuższy zasięg na silniku elektrycznym.
  • Mild Hybrid (mHEV – Mild Hybrid Electric Vehicle) – ich silnik elektryczny jedynie wspomaga spalinowy, nie pozwalając na jazdę w trybie całkowicie elektrycznym.

Zalety samochodów hybrydowych i ich wady

Samochody hybrydowe, jak każde inne, mają swoje pozytywne i negatywne strony. Poznaj zalety i wady aut hybrydowych, dzięki którym podejmiesz decyzję, czy warto kupić auto hybrydowe.

Kciuk w górę

Zalety samochodów hybrydowych

Jeśli ktoś zastanawia się, czy warto kupić samochód hybrydowy, musi zapoznać się z jej zaletami, które spełniają potrzeby kierowców i środowiska. Połączenie silnika spalinowego i elektrycznego sprawia, że hybrydy są bardziej oszczędne, wydajne oraz komfortowe w użytkowaniu. Do zalet hybrydy należą:

  • Niższe spalanie w mieście

Silnik elektryczny, który odpala się przy niższych prędkościach, zdecydowanie zmniejsza zużycie paliwa w ruchu miejskim. Spalanie w hybrydach w mieście wynosi ok. 4-5l/100km, czyli o wiele mniej niż w autach spalinowych.

  • Redukcja emisji spalin

Hybrydy emitują znacznie mniej dwutlenku węgla i innych szkodliwych substancji w porównaniu z tradycyjnymi pojazdami spalinowymi. 

  • Czystość powietrza i mniejszy hałas w miastach

Auto jest praktycznie niesłyszalne, a także ogranicza emisję spalin. Te dwie cechy znacznie poprawiają jakość życia mieszkańców.

  • Odzyskiwanie energii podczas hamowania

Rekuperacja ( przekształcenie energii kinetycznej w energię elektryczną podczas hamowania) zapewnia brak konieczności ładowania silnika, ponieważ silnik doładowuje akumulatory z kół.

  • Duży komfort jazdy

Hybrydy, dzięki automatycznemu przełączaniu napędów oraz trybowi elektrycznemu, zapewniają płynną i cichą jazdę, zwłaszcza po mieście.

  • Dobre osiągi

Działanie silnika spalinowego i elektrycznego w jednym momencie wpływa na lepsze przyspieszenie oraz bardziej dynamiczną jazdę.

  • Niższa awaryjność

Hybrydy są mniej awaryjne dzięki zastosowaniu zaawansowanych technologii oraz mniejszemu obciążeniu silnika spalinowego, który współpracuje z napędem elektrycznym.

  • Ekonomia użytkowania

Mniejsze spalanie i odzyskiwanie energii powodują, że w dłuższej perspektywie eksploatacja hybrydy jest tańsza. Tutaj warto również zaznaczyć, że wiele państw zaczęło oferować kierowcom hybryd ulgi podatkowe oraz dodatkowe przywileje.

  • Dłuższa gwarancja

Producenci samochodów hybrydowych często oferują dłuższą gwarancję na akumulatory oraz inne elementy napędu.

 

Wady aut hybrydowych

Czy warto kupić auto z napędem hybrydowym? Aby się o tym przekonać, należy zapoznać się także z wadami tego typu samochodów:

  • Wyższy koszt zakupu

Najczęściej wymienianą wadą wśród kierowców jest cena aut hybrydowych. Są one droższe od swoich spalinowych odpowiedników.

  • Wyższe spalanie poza miastem

Na trasach szybkiego ruchu silnik spalinowy pracuje stale, dlatego spalanie może być porównywalne, a nawet wyższe niż w tradycyjnych samochodach spalinowych.

  • Ograniczona pojemność bagażnika

Duże akumulatory znajdują się w tylnej części pojazdu, przez co zmniejsza się przestrzeń bagażowa.

Niewielki zbiornik paliwa

Kierowcy muszą częściej tankować, ponieważ baterie ograniczają miejsce na duży zbiornik paliwa.

  • Większa masa pojazdu

Akumulatory układu hybrydowego wpływają na wagę auta, która przewyższa modele spalinowe. Większa masa może wpływać na dynamikę jazdy, zwłaszcza podczas pokonywania zakrętów.

  • Kosztowne i trudno dostępne części zamienne

Uszkodzony akumulator może być dużym wydatkiem, ponieważ części do hybryd są drogie i często trudno dostępne.

  • Mniej przywilejów niż auta elektryczne

Hybrydy nie zawsze mogą korzystać z przywilejów dostępnych dla samochodów elektrycznych, takich jak darmowe parkowanie, buspasy czy wjazd do stref niskoemisyjnych.

 

Kluczyki od samochodu w kieszeni

Czy warto kupić samochód hybrydowy?

To zależy. Przed podjęciem decyzji musisz zastanowić się, czego potrzebujesz. Wybór samochodu hybrydowego świetnie sprawdza się kierowcom, którzy najczęściej poruszają się po mieście, na krótkich dystansach. W ten sposób są w stanie zaoszczędzić najwięcej. Decyzja powinna zależeć od:

✔ stylu jazdy,

✔ potrzeby użytkowania,

✔ dostępności infrastruktury ładowania (PHEV),

✔ kosztu zakupu i zwrotu inwestycji,

Wybór hybrydy powinien być przemyślany i dopasowany do Twojego stylu życia.

 

Co zyskujesz, wybierając hybrydę?

Jeżeli w większość poruszasz się po mieście, samochód hybrydowy może znacząco obniżyć koszty związane ze spalaniem. Korki i niskie prędkości to ulubiony teren dla hybryd. Mimo wyższej ceny, koszty zużycia paliwa pokryją różnicę między modelem hybrydowym a spalinowym. Samochód z dwoma silnikami to także nowoczesne technologie – hybrydy są wyposażone w zaawansowane systemy, które podnoszą komfort i bezpieczeństwo podróżujących.

Wybierając pojazd hybrydowy, dokładasz cegiełkę do walki o środowisko. Hybrydy emitują mniej spalin, a więc jazda takim pojazdem przyczynia się do zmniejszenia zanieczyszczeń powietrza. 

Musisz też wiedzieć, że zakup hybrydy to duży krok w stronę nowoczesnej i bardziej ekologicznej motoryzacji. Świat się zmienia, a coraz więcej miejsc nakłada ograniczenia dla samochodów w pełni spalinowych.

 

Jakie auto hybrydowe kupić? HEV vs PHEV vs mHEV

Hybrydę musisz wybrać na podstawie własnych potrzeb. 

Plug-in to najbardziej zaawansowane systemy, jednak wymagają od kierowcy dostępu do regularnego ładowania pojazdu w domu, pracy lub na publicznych stacjach ładowania. W parze z zaawansowaną technologią idą także większe akumulatory, dłuższe dystanse na samym silniku elektrycznym oraz wyższa cena. PHEV są cichsze, mogą pochwalić się lepszymi osiągami, a ich wybór jest bardzo szeroki. Sprawdzą się kierowcom, którzy kursują na krótkich trasach, ale też chcą mieć zapas w postaci silnika spalinowego na dłuższe trasy. 

Z kolei pełne hybrydy to bardziej uniwersalny wybór, który nie wymaga infrastruktury ładowania. Akumulatory w takich pojazdach ładują się automatycznie podczas jazdy, dzięki pracy silnika spalinowego i systemowi rekuperacji. HEV mają mniejszą masę niż plug-in oraz korzystniejszą cenę. Full Hybrid najlepiej odnajduje się w warunkach miejskich, podczas częstego hamowania i ruszania, ponieważ to właśnie wtedy w pełni wykorzystuje się potencjał napędu elektrycznego. 

Mild Hybrid to najprostszy i często najbardziej ekonomiczny wybór. Silnik elektryczny tylko wspomaga pracę silnika spalinowego i nie daje możliwości jazdy w trybie elektrycznym. Miękkie hybrydy są dla konsumentów, którzy nie potrzebują napędu elektrycznego na krótkich trasach, a zależy im na zmniejszeniu spalania w codziennej jeździe.

 

Hybrydy warte uwagi

Wiesz już, czy warto kupić hybrydę? Jeśli po zapoznaniu się z ich mocnymi i słabymi stronami, podjąłeś decyzję, że chcesz postawić na napęd hybrydowy – czas wybrać auto! Rynek oferuje wiele modeli aut hybrydowych wartych zainteresowania. Oto nasze propozycje:

Volkswagen Golf GTE

Golf GTE to hybryda typu plug-in. Do jej mocnych stron należy łączna moc systemu, a co za tym idzie – dynamiczne osiągi oraz około 100-kilometrowy zasięg na silniku elektrycznym. Golf GTE przyspiesza do 100 w 6,6 sekundy, a jego maksymalna prędkość to 230 km/h. Dodatkowe korzyści:

✔ ulepszone właściwości ładowania,

✔ silnik benzynowy 1.5 TSI z bezpośrednim wtryskiem,

✔ sportowy wygląd,

✔ nowoczesne technologie.

Volkswagen Golf GTE

Volkswagen Tiguan 

Volkswagen Tiguan jest samochodem hybrydowym PHEV. Wyróżnia go nowoczesny i dynamiczny styl. Jego największa zaleta to możliwość pokonywania tras w trybie elektrycznym. Z Tiguanem oszczędzasz paliwo i redukujesz emisję spalin. 

Nowy Tiguan oferuje przestronne wnętrze, nowoczesne systemy wspomagania kierowcy oraz bogate wyposażenie.

Dodatkowe korzyści:

✔ zasięg elektryczny do 123 km,

✔ średnie zużycie paliwa na poziomie 0,4 l/100 km (w cyklu mieszanym, zgodnie z normą WLTP),

✔ przestronne i komfortowe wnętrze,

✔ zaawansowane systemy bezpieczeństwa,

✔ nowoczesne technologie.

 

Volkswagen Tiguan 

Hybryda – czy warto?

Czy warto kupić samochód hybrydowy? Odpowiedź na to pytanie zależy od Twoich potrzeb, stylu jazdy i oczekiwań względem pojazdu. Hybryda będzie dla Ciebie doskonałym wyborem, jeżeli jesteś kierowcą miejskim, który chce oszczędzać paliwo i zmniejszać emisję spalin, jednocześnie ciesząc się nowoczesnymi technologiami i komfortową jazdą.

Zanim podejmiesz decyzję, dokładnie przeanalizuj swoje wymagania oraz infrastrukturę ładowania w swoim otoczeniu – jeśli nie masz możliwości regularnego podłączania pojazdu do prądu, pełna hybryda będzie lepszym wyborem niż hybryda plug-in. Niezależnie od Twojego wyboru, zakup hybrydy to krok w stronę bardziej ekologicznej i przyszłościowej motoryzacji.

 

Autostrada, w tle las i niebo

Najczęściej zadawane pytania

Sprawdź modele dostępne od ręki

Może Cię również zainteresować:

Samochody plug-in Volkswagen

Samochody hybrydowe
typu plug-in

Auto elektryczne

Mity o samochodach elektrycznych

Wizualizacja systemu Travel Assist w Volkswagenie ID 5Samochody w pełni elektryczne oraz hybrydowe plug-in Volkswagen

Samochody elektryczne a hybrydowe

Samochód elektryczny

Samochody elektryczne - perspektywy rozwoju rynku w Polsce

Tiguan Plug-in Hybrid

Ceny samochodów
hybrydowych plug-in

ID. Vizzion - widok z przodu.

Wyprzedzić przyszłość: ID. Vizzion

Może Cię również zainteresować: